Szkoła Podstawowa nr 5
Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ
21-500 Biała Podlaska, ul. Sidorska 30, tel./fax 83 343 37 67

#SzkołaPamięta

XXIII Dzień Papieski
„Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

       W naszej szkole zawsze pamiętamy o wielkim Polaku św. Janie Pawle II. W tym roku szkolnym również braliśmy udział w obchodach Dnia Papieskiego. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali quiz o tej ważnej postaci. Wszyscy uczniowie mieli możliwość spróbowania ulubionego ciastka Ojca Świętego- kremówek. Fundusze ze sprzedaży tych ciastek zostały przekazane na cel charytatywny, którym była akcja pomocy tacie jednego z naszych uczniów- zbiórka na operację. 
       Kolejnym zadaniem, które uświetniło te obchody, była zorganizowana przez panią Annę Szostakiewicz i panią Edytę Kruglej gra edukacyjna „II pielgrzymka Jana Pawła II do Polski 1983 r.”. Odbyła się ona 20 października 2023r., brali w niej udział przedstawiciele klas 4-8. Wszyscy uczniowie wykazali się zaangażowaniem i dużą wiedzą na temat życia i nauczania Jana Pawła II. 
Wyniki (najlepsze klasy)

       4b i 4c, 5d, 6a, 7e, 8a

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

#SzkołaPamięta

       Od wielu lat współpracuję ze Stowarzyszeniem Koło Bialczan. W ramach tego projektu wspólnie z uczniami sprzątamy odrestaurowane przez Stowarzyszenie groby na Cmentarzu Parafialnym w Białej Podlaskiej. Uczniowie obecnej klasy 7c, w ramach wolontariatu, od września 2020 r. w soboty biorą udział w tej akcji. Każdego roku 1 września, 14 października, 1 listopada i na zakończenie roku szkolnego uczniowie zapalają znicze na grobach nauczycieli i pracowników niepedagogicznych naszej szkoły.

Beata Barczyńska.

 
>>> galeria <<< 

       W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 16 października 2023 r. do naszej szkoły została zaproszona osoba niewidoma pani Magdalena Raczyńska. Tego dnia odbyło się spotkanie dla  klas IV-VII na temat „ Nie widzę przeszkód- niewidomi w pracy”.
       Pani Magdalena podzieliła się z nami swoimi pasjami, talentami oraz codziennym życiem osobistym i zawodowym. Jest osobą niewidomą od 12 roku życia i doskonale wie, ile wysiłku trzeba włożyć w to, by móc prowadzić aktywne życie, realizować się zawodowo i rozwijać swoje pasje. Dowiedzieliśmy się, że pochodzi z gminy Piszczac, urodziła się w Białej Podlaskiej. Natomiast aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie w Fundacji Vis Maior -Pies przewodnik. Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczyła w różnych szkoleniach poświęconych kontaktom z biznesem, zarządzaniu finansami, komunikacji w kryzysie. Pracowała jako telemarketerka i specjalistka ds. promocji, a także jako kelnerka w „Restauracji w Ciemności” w Warszawie. Wyjeżdżała do Belgii gdzie pracowała jako wolontariusz w szkole dla dzieci niewidomych w Liege. Obecnie jest  dyrektorką biura Fundacji Vis Maior -Pies przewodnik. Koordynuje projekty, prowadzi warsztaty poświęcone obsłudze klienta z niepełnosprawnością wzroku.

       11 października 2023 uczniowie klasy 5a i 5e uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Pierwszą z atrakcji było obejrzenie sztuki „Tajemnicy ogród” w Teatrze im. H. Ch. Andersena. Po spacerze w centrum miasta, uczniowie przeszli Lubelską Trasą Podziemną,  poznając historię i legendy Lublina. Kolejną atrakcją była wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią cebularza lubelskiego oraz procesem wypieku tego przysmaku. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których każdy z uczestników miał możliwość wykonania własnego cebularza.


>>> galeria <<<

 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas 0-8 do udziału konkursie na najciekawszą fotografię pod tytułem „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ”. Zainteresowani uczniowie mogą przesłać maksymalnie 2 zdjęcia (podpisane imieniem i nazwiskiem autora oraz klasą) na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 27.11.2023r. Najpiękniejsze jesienne pejzaże zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły.

Organizatorzy:
Agnieszka Twardowska
   Ewa Siłaczewska
Katarzyna Moździerz

W roku szkolnym 2023/2024 Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi realizuje Projekt Edukacyjno-Społeczny "Każdy inny - wszyscy równi" pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych. Realizacja działań projektowych obejmuj e 10 zadań. Zaplanowana jest w terminie od 15.09.2023 roku do 31.05.2024 roku. Program realizować będą pedagodzy współorganizujący proces kształcenia. Koordynator projektu: Sylwia Łuciuk.
     Cele:
  • uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • rozwijanie empatii wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życiu.


>>> plakat <<<

       Co roku, od 16 do 22 września, trwa Europejski Tydzień Mobilności zachęcający miejscowości z całej Europy do udziału w tej prośrodowiskowej inicjatywie. Celem przewodnim akcji jest zachęcanie do aktywnego korzystania z transportu publicznego, rowerów lub innych ekologicznych środków transportu jak również zmianę nawyków mieszkańców na bardziej przyjazne środowisku i zdrowsze dla nich samych. Podczas tegorocznego wydarzenia, tematem przewodnim jest „Oszczędzaj energię”, stawiany jest dodatkowy nacisk na potrzebę redukcji emisji i ochrony środowiska naturalnego. Zachęcamy do włączenia się do działań skierowanych na tworzenie bardziej zrównoważonych, ekologicznych i przyjaznych dla środowiska miast. To świetna okazja, by wysiąść z samochodu i spróbować alternatywnych środków transportu, a także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach i aktywnościach przewidzianych w tym okresie. W końcu zwieńczeniem Tygodnia będzie, Dzień bez samochodu obchodzony 22 września.

https://www.aktywne.miasta.pl/news/762/ruszsiprzednamitydziemobilnoci


>>> plakat <<<