,

XII Ogólnopolski Tydzień Kariery
w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi
„Doradzamy - zawodowo, wybieramy – odlotowo”

      Uczniowie naszego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej (Przedszkole Samorządowe nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 5) ktywnie włączyli się w działania szkolne w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „ Doradzamy - zawodowo, wybieramy – odlotowo”, organizowanym przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.
      Działania tegorocznego OTK zainicjowały wystawki okolicznościowe na korytarzach szkolnych.
      Każda grupa wiekowa otrzymała zadania do wykonania. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 7 w Białej Podlaskiej oglądały filmiki o zawodach, kolorowały kolorowanki, bawiły się twórczo w „Zawody”, zgadywały zagadki słowno - obrazkowe, słuchały bajek i uczestniczyły w wielu innych atrakcjach przygotowanych przez Panie.
      Dzieci poznały zawody takie jak: pielęgniarka, kucharz, pszczelarz, dentysta, listonosz, weterynarz, aktor, krawiec itp. Utrwaliły sobie nazwy zawodów, poznały atrybuty ludzi pracujących w danym zawodzie.
      Uczniowie klas I - III wykonywali prace plastyczne „Kim będę, gdy dorosnę?”, samodzielnie układali rymowanki lub zagadki o zawodach wykonywanych przez osoby dorosłe.
      Uczniowie klas IV – VI wykonali prace plastyczne pod hasłem „Miasto odlotowych zawodów” tych znanych i tych mniej znanych w oparciu o Mapę Karier. Natomiast uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w spotkaniu online „Jak się pracuje w sektorze kosmicznym?”, prowadzonym przez pracownika Polskiej Agencji Kosmicznej oraz wykładowcę akademickiego i pracownika firmy ITTI Sp. z o.o., pracującym w obszarze kosmicznym. Na podsumowanie udziału w spotkaniu online uczeń kl. VIId (sportowej) Julian T. opracował wartościową prezentację multimedialną o branży kosmicznej.
      Dzięki działaniom z zakresu szeroko rozumianego doradztwa zawodowego nasze dzieci i młodzież zdobyły i pogłębiły wiedzę z różnych obszarów zawodowych. Myślimy, że w przyszłości wybiorą zawody zgodne z ich zainteresowaniami i preferencjami zawodowymi.

Magdalena Miczko – pedagog/doradca zawodowy, koordynator akcji w szkole

                     

Oddziały przedszkolne i klasy I
"Kolorowanki zawodowe"
    otwórz

Klasy II
"Kim będę, gdy dorosnę" - wykonanie pracy plastycznej
    otwórz

Klasy III
"Rymowanki i zagadki o dowolnym zawodzie przedstawione w formie graficznej"
    otwórz

Klasy IV - VI
"Miasto odlotowych zawodów" w oparciu o Mapę Karier - praca plastyczna
    otwórz

Klasy VII - VIII
"Jak się pracuje w sektorze kosmicznym" - prezentacja
    otwórz