BIAŁA SZKOŁA

      W dniach 9 -15 grudnia 2018 r. uczniowie klas sportowych 4d, 5d i 6d i 7e wzięli udział w wycieczce szkolnej „Biała szkoła” do górskiej miejscowości Murzasichle. Młodzież przebywała pod opieką wychowawców i instruktorów narciarskich: p. Katarzyny Bieleckiej, p. Katarzyny Kality, p. Ewy Kuzawskiej, p. Miłosza Storto, p. Michała Karpiszuka, p. Przemysława Sałańskiego oraz p. Beaty Toczyńskiej i p. Grzegorza Malinowskiego.
      Nauka jazdy na nartach oraz doskonalenie umiejętności narciarskich to główne cele wyjazdu. Codziennie po kilka godzin uczniowie doskonalili swoje umiejętności na stokach Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej. Podczas wycieczki uczniowie uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych min. z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, fizyki, chemii, plastyki, biologii. Jedną z atrakcji była wizyta w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, które jest również Centrum Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie zobaczyli największą makietę Tatr i wysłuchali wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk. Kolejnym etapem zwiedzania były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami były tatrzańskie zwierzęta. Jako uzupełnienie ekspozycji uczniowie obejrzeli filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Nasi młodzi narciarze z wielkim zaciekawieniem obejrzeli tak przedstawioną przyrodę tatrzańską. Na koniec uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu, w której użyta jest technologia 3D, zapewniająca dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. W trakcie zwiedzania uczniowie „zajrzeli” również do jaskini, bardzo przypominającą prawdziwą - była tak samo chłodna i sączyła się w niej woda. Po wyczerpującym dniu na stoku uczniowie mieli też szansę zrelaksowania się w aqua parku w Zakopanem.
      Oprócz tego przez cały czas pobytu uczniowie zaznajamiali się z zasadami odpowiedzialnego, bezpiecznego zachowania na stoku narciarskim oraz reagowania w razie wypadku. Uczestnicy „Białej szkoły” byli zadowoleni z wyjazdu. Wrócili do nauki w szkole w dobrym humorze oraz bogaci w nowe doświadczenia.